Jak pracują najlepsze zespoły produktowe? Skalowanie produktów SaaS, Charakterystyka najlepszych PM
Wydanie #29
Cześć 💙
Skalowanie produktu i organizacji jest złożonym zagadnieniem. Podobnie budowa odpowiedniego zespołu, który ma pełne kompetencje ku temu, aby zbudować właściwe rozwiązania. W tym wydaniu pochylimy się m.in. nad tymi obszarami i znajdziemy odpowiedzi.
Zaopatrz się w notatnik 📰 i swój ulubiony trunek 🍺🍸.
Życzymy dobrej lektury,
Grzegorz i Kamil
W dzisiejszym wydaniu między innymi:
✅ Produktowa prasówka
✅ Proces: Jak przekształcić pomysł w działający produkt?
✅ Zespół: Jak pracują najlepsze zespoły produktowe?
✅ Case Study: Jak skalować produkty SaaS?
✅ Szablon: Charakterystyka najlepszych Product Managerów
1️⃣ Produktowa prasówka
Wyselekcjonowane publikacje wokół produktu z ostatniego tygodnia:
Opowiedziane historie żyją w pamięci. Mogą być bardzo efektywnym narzędziem Product Managera. Sprawdź, jak ze strategii stworzyć dobrze opowiedzianą historię w 5 krokach, która rezonuje z zespołem.
Bardzo bliskie obcowanie z klientami i użytkownikami to bardzo ważna część dnia Product Managera w WePay. Zobacz jak do tego podchodzą w całym cyklu życia produktu.
Integracje z innymi narzędziami, usługami, czy też budowa własnego produktu na bazie innego to niemalże codzienność. Jak wybrać dostawcę i jak w ogóle podejść do różnych rodzajów integracji?
Proces Discovery jest nam bliski na co dzień, a co z feedbackiem, który otrzymujemy? Jak reagujemy na krytykę? Marty Cagan przypomina w najnowszym wpisie, jak bardzo ważne jest poszukiwanie krytycznego feedbacku.
2️⃣ Jak przekształcić pomysł w działający produkt?
Według danych Mckinsey Global Institute - tylko 1 na 7 pomysłów kończy się udanym produktem, a wskaźniki niepowodzeń wynoszą od 25% do 45%. Stosując ustrukturyzowane podejście, masz większą szansę na uniknięcie błędów pułapek, które mogą zwiększyć niepowodzenie przy budowaniu nowego produktu.
Proces opracowywania nowego produktu składa się z siedmiu etapów, które obejmują wszystko, od burzy mózgów po wprowadzenie na rynek.
Generowanie pomysłów — Zbiorowa burza mózgów z wykorzystaniem źródeł wewnętrznych i zewnętrznych.
Rozpoznanie — Wybranie najlepszych pomysły spośród wszystkich, które zostały wygenerowane podczas burzy mózgów.
Testowanie koncepcji — Przekształcenie pomysłu w szczegółową koncepcję.
Analiza biznesowa — Zrozumienie kosztów i zysków nowego produktu oraz określenie wpisuje się w wizję i strategię firmy.
MVP — Opracowanie wersji produktu, która rozwiązuje problem rynkowy i dostarcza minimalną wartość.
Zderzenie z rynkiem — Sprawdzenie z wybraną grupą klientów oraz dostosowywanie produktu.
Komercjalizacja — Wprowadzenie produktu do szerokiej grupy potencjalnych klientów.
Oto lista korzyści, jakie zyskasz, korzystając z procesu rozwoju nowego produktu:
Stwórz kulturę innowacyjną — Nowe produkty wymagają nowych pomysłów. Stworzenie kultury innowacji, w której każda propozycja pomysłu zostanie wysłuchana oraz przetestowany bez względu na rolę i staż pracowników
Dotrzymuj kroku swoim konsumentom — Nawyki Twoich konsumentów stale się zmieniają z wielu innych powodów. Nowy proces rozwoju produktu pozwala utrzymać kontakt z konsumentami i zapewnić, że Twój produkt jest nadal aktualny.
Odkrywaj nowe możliwości — Skupiając się na potrzebach klienta, możesz odkryć nowe możliwości i przyspieszyć wzrost i rozwój produktu.
Proponuj wyższą wartość – Projektuj produkty, które lepiej odpowiadają potrzebom Twoich konsumentów.
Popraw reputację swojej marki — Konsumenci, którzy postrzegają firmy jako innowacyjne, często są bardziej skłonni do testowania ich produktów.
Szybciej wprowadzaj produkty na rynek — Uproszczony proces pomaga identyfikować i tworzyć plany na wypadek wszelkich problemów na drodze rozwoju produktu.
Unikaj typowych pułapek zanim będzie za późno — Unikaj wielu pułapek, które prowadzą do niepowodzenia, identyfikując je zawczasu.
Przykład - Samochód elektryczny
Etap 1: Generowanie pomysłów: Twój pomysł to stworzenie pierwszego samochodu elektrycznego na świecie. Wartość, którą daje to oszczędność pieniędzy na paliwo oraz zmniejszenie szkodliwości wobec środowiska naturalnego.
Etap 2 Rozpoznanie: Pomysł przeszedł pozytywnie weryfikację konceptu (Proof of Concept). Zespół projektantów i inżynierów stwierdził, że da się to auto zrealizować.
Etap 3 Testowanie koncepcji: Tworzysz pierwszy koncept rodzinnego samochodu elektrycznego. Wyceniasz auto na rozsądnym poziomie cenowym dla tej grupy docelowej. Nie będzie to wersja sportowa ani SUV. Weryfikujesz, czy takie auto znajdzie odpowiednie zainteresowanie pośród osób, które szukają alternatywy do aut spalinowych. Zarówno ze względu na oszczędność pieniędzy jak i nieszkodliwość dla środowiska.
Etap 4 Strategia marketingowa oraz analiza biznesowa: Dzięki przetestowaniu konceptu auta, wiesz jak zakomunikować jego wartość na rynku, jaki powinien być cel biznesowy oraz co sprawi, że będzie atrakcyjny finansowo dla grupy docelowej.
Etap 5 Budowa produktu MVP: Budujesz i testujesz różne propotypy zanim powstanie ostateczny projekt auta.
Etap 6 Zderzenie z rynkiem: Tuż przed wprowadzeniem auta na rynek, sprawdzasz jeszcze z pomocą testów alfa i beta, czy rynek dalej zainteresowany jest tym produktem. Ostatnie poprawki i możemy komercjalizować produkt.
Etap 7 Komercjalizacja: Czas najwyższy wprowadzić auto na rynek.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to 💜 PRODUCT ART 💜 to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.