💜 PRODUCT ART 💜

💜 PRODUCT ART 💜

Share this post

💜 PRODUCT ART 💜
💜 PRODUCT ART 💜
Product Market Fit w 7 krokach, Obowiązki Head of Product, Jak stworzyć dobry Pricing?

Product Market Fit w 7 krokach, Obowiązki Head of Product, Jak stworzyć dobry Pricing?

Wydanie #31

Grzegorz Wenc's avatar
Kamil Swiatkiewicz's avatar
Grzegorz Wenc
and
Kamil Swiatkiewicz
Oct 26, 2021
∙ Paid

Share this post

💜 PRODUCT ART 💜
💜 PRODUCT ART 💜
Product Market Fit w 7 krokach, Obowiązki Head of Product, Jak stworzyć dobry Pricing?
Share

Cześć 💙

Przed nami ostatnie 10 tygodni tego roku, tudzież 5 dwutygodniowych sprintów.* Pamiętaj, aby znaleźć czas na refleksję i działania strategiczne wokół produktu i organizacji. W tym, czas dla zespołu i dla siebie.

Zaopatrz się w notatnik 📰  i swój ulubiony trunek 🍺🍸.

Życzymy dobrej lektury,
Grzegorz i Kamil


W dzisiejszym wydaniu między innymi:

✅  Produktowa prasówka

✅  Rynek: Jak osiągnąć Product Market Fit w 7 krokach?

✅  Head of Product: Obowiązki i odpowiedzialności

✅  Case Study: Dlaczego małe zespoły “wygrywają” z dużymi?

✅  Dobre praktyki: Jak stworzyć dobry Pricing?

✅  Produkt: Projektowanie rozwiązań customer-centric


1️⃣ Produktowa prasówka

Wyselekcjonowane publikacje wokół produktu z ostatniego tygodnia:

  • Russell Olson, CPO w WebPT twierdzi, że innowacja powstaje dzięki różnorodności obecnej w zespołach produktowych.

  • Coraz więcej organizacji korzysta z modelu biznesowego freemium lub wykorzystuje darmowy okres próbny swojego produktu. Czy warto? Nie zawsze i nie dla każdego będzie to dobry model.

  • Jak firmy radzą sobie z incydentami? Ponad 60 zespołów podzieliło się informacjami o tym, jak reagują na awarie i co dzieje się później…

  • Oto 5 rzeczy, które robią świetnie działające zespoły produktowe.


2️⃣ Jak osiągnąć Product Market Fit w 7 krokach?

Istnieje wiele powodów, dlaczego wiele startupów nie odnosi sukcesu. Zdecydowana większość ponosi porażkę, ponieważ nie jest w stanie osiągnąć dopasowania produktu do rynku (Product Market Fit, PMF).

PMF w esencji oznacza po prostu idealne dopasowanie rozwiązania do problemu, który potencjalny klient chce rozwikłać. W efekcie uzyskania PMF powstaje wartościowy produkt, za który klient jest w stanie zapłacić.

Krok 1 - Zidentyfikuj bóle
Zidentyfikuj, czy przestrzeń, na której chcesz skoncentrować swoje wysiłki jest istotnym punktem bólu dla wystarczającej ilości osób, które byłyby chętne zapłacić za jego rozwiązanie. 

Krok 2 Doprecyzuj bóle
Zrozumienie problemu będzie wymagało zadania wielu trudnych pytań. Aby uszczegółowić i znaleźć przyczyny bólu możesz zastosować technikę “5 Whys”, stopniowo odkrywając kolejne poziomy źródła bólu.

Krok 3 Przeanalizuj bóle
Wywiady z potencjalnymi klientami są jednym z najlepszych sposobów na poznanie istoty problemu: jak go postrzegają i czy szukają rozwiązań. Więcej informacji w tym temacie znajdziesz w poprzednich wydaniach newslettera oraz lekturach “The MOM Test” i “Continuous Product Discovery”.

Krok 4 Sprawdź potrzeby rynku
Timing, to słowo klucz jeśli chodzi o sukces przedsięwzięcia. Jest jednym z wskaźników, decydujących o jego sukcesie. Znając zachowania i potrzeby potencjalnych klientów, co wpływa na ich decyzje zakupowe, dynamikę trendów rynkowych łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie “Dlaczego właśnie teraz rynek może być być gotowy na ten produkt?”

Krok 5 Zbuduj MVP
Zbuduj prototyp produktu, który rozwiązuje najważniejszy problem. Potrzebujesz maksymalnie kilka najistotniejszych funkcjonalności, które pomogą rozwiązać ten ból. Organiczne zainteresowanie produktem i chęć “zakupu” będzie dobrą przesłanką do tego, aby kontynuować eksplorację zidentyfikowanego problemu.

Krok 6 Zmierz i dostosuj
Weryfikując pierwsze hipotezy, koniecznie zaopatrz się w niezbędne metryki. Pomogą one zmierzyć wartość proponowanych rozwiązań oraz ustalić co działa a co powinniśmy odrzucić na tym etapie. Wśród metryk warto uwzględnić te, które będą wpływać na adopcję, zaangażowanie, retencję, poziom zadowolenia klienta z produktu.

Krok 7 LTV >> CAC
Jeśli mamy problem warty rozwiązania a nasz prototyp zdaje się mieć dobry odzew od rynku, to musimy upewnić się, że z punktu widzenia biznesu będziemy nie tylko mogli utrzymać się na powierzchni, ale będzie to przedsięwzięcie opłacalne ekonomicznie. Wiele firm dochodzi do w kilka miesięcy, inne latami, a niektóre wcale. Znajomość podstaw finansów, testowanie strategii i punktów cenowych przyniesie wymierne korzyści jeszcze na etapie pomysłu.

Pełny artykuł znajdziesz tutaj.


3️⃣Projektowanie i tworzenie produktów zorientowanych na problemy klientów


4️⃣  Head of Product: Obowiązki i odpowiedzialności

Kiedy zostajesz Head of Product (HoP), przechodzisz ze stanowiska Managera Produktu w kierunku zarządzania ludźmi oraz tworzenia wizji oraz strategii.

Istnieją trzy obszary, które są kluczowe na stanowisku HoP. Są nimi Ludzie (People), Produkt (Product) oraz Procesy (Processes).

Na wykresie kołowym dostrzeżesz kategorie i podkategorie aktywności Head of Product:

Ludzie

  • Zatrudnianie: Screening aplikacji, rekrutacja, employer branding.

  • Onboarding: Zaplanowanie roli nowego pracownika w organizacji, czynności administracyjne, pierwszy dzień pracy, zapoznanie się z zespołem, plan na pierwsze 30-60-90 dni, spotkania 1:1.

  • Rozwój: Refleksje, motywacja, mentoring, coaching, plan rozwoju zespołu i własny.




Keep reading with a 7-day free trial

Subscribe to 💜 PRODUCT ART 💜 to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.

Already a paid subscriber? Sign in
A guest post by
Kamil Swiatkiewicz
Helping (product) teams win in the market. Product geek and hobbyist at heart. Connecting product, consumer, market, and tech dots.
Subscribe to Kamil
© 2025 PRODUCT ART
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start writingGet the app
Substack is the home for great culture

Share