Cześć 💙
Dzisiaj zapraszamy na wersje Premium. Skupimy się na planowaniu i OKR-ach, czyli bardzo ważnej części życia produktowca. Zastanowimy się wspólnie jak stworzyć narzędzie do wydajnego i skutecznego planowania, koncentrując się na zdefiniowaniu jego wyników, optymalizacji procesu i oczywiście wdrożeniu w praktyce.
Temat Premium na dzisiaj:
Przewodnik po planowaniu i OKR-ach
Zaopatrz się w notatnik 📰 i swój ulubiony trunek 🍺🍸.
Życzymy dobrej lektury,
Grzegorz i Piotr
PS. Twój feedback jest dla nas najważniejszy, więc napisz nam, jeśli są jakieś tematy, które chcesz, żebyśmy kompleksowo omówili w wydaniu Premium.
Daj nam znać na jaki temat chcesz przeczytać kolejne wydania Premium.
AGENDA
🔷 Problem: Organizacje nie radzą sobie z planowaniem
🔷 Definiowanie wyników planowania
🔷 Optymalizacja procesu
🔷 Praktyka i egzekucja
💙 Organizacje nie radzą sobie z planowaniem
W dzisiejszym wydaniu chcemy podzielić się naszymi przemyśleniami na temat planowania i zarządzania OKR, opierając się m.in. na doświadczeniach Olivera Heckmanna, szefa inżynierii w Coda, oraz naszych własnych praktykach. Oliver spędził 14 lat jako wiceprezes ds. inżynierii w Google, gdzie nadzorował zespoły pracujące nad produktami takimi jak YouTube Creator, Google Travel & Shopping, Google Flights, Google Shopping Ads, YouTube Content ID i Gmail Frontend, więc warto zainspirować się popularyzowanymi przez niego praktykami.
Dlaczego taki temat? Planowanie i zarządzanie OKR (Objectives and Key Results) to wyzwanie, z którym boryka się wiele organizacji produktowych. Często napotykamy na problemy związane z brakiem jasności celów, niewystarczającą elastycznością narzędzi planistycznych oraz trudnościami w skutecznym monitorowaniu postępów. W rezultacie firmy mogą mieć trudności z osiąganiem swoich strategicznych celów i efektywnym zarządzaniem zespołami.
Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się organizacje, jest sytuacja, w której po zdefiniowaniu OKR nic się z nimi nie dzieje. Firmy często spędzają dużo czasu na tworzeniu OKR, które potem nie są regularnie monitorowane ani aktualizowane, co prowadzi do ich stagnacji i braku realizacji. To zjawisko wynika z braku systematyczności w przeglądzie i adaptacji OKR, co z kolei skutkuje utratą zaangażowania zespołów i niespełnieniem zakładanych celów.
Kolejnym wyzwaniem jest nadmierna liczba kluczowych wyników. Organizacje często definiują zbyt wiele KRs, co komplikuje proces monitorowania i sprawia, że trudno jest śledzić postępy. Przykładowo dobrą praktyką jest ograniczenie liczby KRs do 3-5, aby były one mierzalne i łatwe do zarządzania.
Innym istotnym problemem jest brak zaangażowania interesariuszy w proces planowania. Gdy OKR są tworzone bez udziału kluczowych osób, może dojść do sytuacji, w której cele nie są wspólnie zrozumiane ani akceptowane, co utrudnia ich realizację i integrację z codziennymi działaniami zespołów.
Nie zapominajmy także o konieczności dostosowania OKR do unikalnych potrzeb firmy. Wiele organizacji popełnia błąd, próbując kopiować podejście innych firm, zamiast adaptować ramy OKR do własnych celów, kultury i struktury organizacyjnej. Proces wdrażania OKR powinien być elastyczny i dostosowany do specyficznych warunków danej firmy.
Jeśli Twój e-mail kończy się w tym miejscu to znaczy, że nie masz dostępu do Premium.
Dołącz do Premium jeszcze dzisiaj.PS. Wystawiamy FV więc możesz wrzucić inwestycję jako koszt.
Szukasz Sparing Partnera w rekrutacji, budowie kariery czy wsparcia produktowego? Pomożemy :)
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to 💜 PRODUCT ART 💜 to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.