Przewodnik przetrwania dla nowych PMów, Behavioral Product Manager, Minimum Viable Day, Patenty w Product Managemencie
Wydanie #40
Cześć 💙
Święta, święta… i po świętach :)
Nowy rok to czas postanowień, planów i marzeń. Co roku ta sama historia! Ekscytacja rośnie, przez moment tryskamy pozytywną energią i myślą, że tym razem uda nam się spełnić swoje noworoczne postanowienia. Mijają tygodnie, a nasze plany są coraz bardziej odległe. Dlaczego tak jest?
Każde spełnione marzenie rozpoczyna się wyobrażeniem o tym, co chcielibyśmy mieć, czy zrobić. Jednak by się spełniło potrzebny jest plan, swoista droga, która prowadzi do osiągnięcia pożądanego celu. Ryzyko, że zabraknie nam czasu i cierpliwości, rośnie wraz z ilością planów. Lepiej więc mieć jedno noworoczne postanowienie, niż pięć. To odpowiedni czas, aby przygotować skończoną listę konkretnych marzeń na rok 2022!
Zaopatrz się w notatnik 📰 i swój ulubiony trunek 🍺🍸.
Życzymy dobrej lektury,
Grzegorz i Kamil
W dzisiejszym wydaniu między innymi:
✅ Produktowa prasówka
✅ Kariera: Przewodnik przetrwania dla nowych PM’ów
✅ Poradnik: Jak usprawnić UX w Ecommerce? (kilkadziesiąt przypadków)
✅ Rola: BPM czyli nowy typ Product Managera!
✅ Umiejętności miękkie: Minimum Viable Day czyli jak wyciągać minimalną wartość z dnia, który już na starcie może być zmarnowany?
✅ Produkt: Patenty w Product Managemencie
1️⃣ Produktowa prasówka
Wyselekcjonowane publikacje wokół produktu z ostatniego tygodnia:
Budowa produktu nie jest łatwą drogą. W tym przewodniku otrzymasz kolejne kroki, które pomagają przejść ten proces i zwiększyć szanse na sukces.
Ciekawe spojrzenie na podejście do technologii w 2022 przez 50 CEO z całego świata.
John Cutler o tym, jak balansować między misją i strategią a codziennymi, małymi krokami i iteracjami? O zmianie sposobu myślenia z czarnej skrzynki i fabryk produkujących funkcje na transparentny model wsparty hipotezami, eksperymentami i zrównoważonym rozwojem.
Rok 2021 stał zdecydowanie pod znakiem Product-led Growth (PLG). Sprawdź, co niesie przyszłość dla PLG.
Trendy w Product Managemencie w roku 2022. Na co Twoim zdaniem warto zwrócić uwagę?
2️⃣ Przewodnik przetrwania dla nowych PMów
Pierwsze kilka miesięcy w nowej roli jako Product Manager może przysporzyć zawrót głowy. W poniższym przewodniku poznasz kilka pomocnych wskazówek jak poradzić sobie z tym wyzwaniem.
Cokolwiek myślisz, zaufaj i uwierz w siebie, że potrafisz. Nie bój się także prosić o pomoc, gdy tego potrzebujesz.
Pogódź się z syndromem oszusta
Wchodząc w nowe środowisko możesz mieć pytania.
Odseparuj emocje od faktów. To, że możesz czuć się niepewnie nie znaczy, że jest to prawda. Prawdopodobnie wiesz i potrafisz więcej niż Ci się wydaje.
Celebruj małe sukcesy. To one pomogą Ci pewniej stawiać kolejne kroki.
Nie porównuj siebie do innych. Spotkasz wiele osób, ucz się dobrych postaw, dziel się wiedzą, oddawaj więcej niż bierzesz. A jeśli już masz się do kogoś porównywać to do siebie z wczoraj. Bądź dziś lepszą wersją siebie jutro.
Rozmawiaj z innymi. Pytaj, dyskutuj, kwestionuj. Masz wokół zespół, który pomoże Ci w tej wędrówce.
Twórz aurę “I got this”. Określ co jesteś w stanie dowieźć i kiedy, a potem to dowieź. Komunikuj, gdy wiesz, że coś Ci może w tym przeszkodzić i przedstaw plan B.
Poznaj produkt
Jedną z głównych korzyści bycia nową osobą w zespole, szczególnie w Product Managemencie, jest to, że przychodzisz z własnymi doświadczeniami, pomysłami, poznajesz produkt od podstaw i masz szansę zadawać mnóstwo pytań, które na pozór mogą wydawać się głupie, ale wcale takie nie muszą być.
Oto jak można do tego podejść:
Przyodziej kapelusz klienta i użytkownika produktu. Spróbuj doświadczyć świata jego oczami i tego jak krok po kroku poznaje produkt.
Spisz swoje przemyślenia o produkcie - pytania, to co Cię zdziwiło, to co Cię zachwyciło, to czego nie znalazłeś/aś.
Zastanów się jak możesz usprawnić produkt i spisz te pomysły.
Spisz błędy i usterki, których doświadczyłeś/aś w produkcie, ale jeszcze nie dziel się nimi z innymi.
Zachowaj te pomysły i przemyślenia i wróć do nich później. Nie każdy pomysł będzie warty wdrożenia dopóki nie poznasz szerszego kontekstu i decyzji stojących za konkretnymi rozwiązaniami, które zostały zaimplementowane.
Zrozum jak Twój produkt wiąże się i koegzystuje z innymi rozwiązaniami w firmie. Czy i jakie zależności istnieją między nimi?
Zgłoś się do Zespołu Obsługi i Sukcesu Klienta. Rozwiązuj zadania z Supportu. Weź udział w rozmowach sprzedażowych. To wszystko pozwoli Ci zdobyć empatię do użytkowników i lepiej zrozumieć ich potrzeby i problemy.
Co jeśli mam do czynienia z produktem bardzo technicznym?
Poznaj bliżej technologie, w których tworzycie produkt. Wykorzystaj dostęp do materiałów online, np. w bazie wiedzy.
Poproś zespół developerski, aby wytłumaczył Ci bardziej szczegółowo jak zbudowany jest produkt, jakie istnieją zależności, co stanowi jego rdzeń, gdzie mogą występować zgrzyty i trudności w jego rozwoju.
Porozmawiaj z klientem i interesariuszami o produkcie. Poznaj ich spojrzenie, jak go postrzegają i jak komunikują do określonych odbiorców.
Zrozum wartość produktu
Czy rozumiesz jaką propozycję wartości dla klienta ma Twój produkt? Czy wiesz jakie problemy użytkowników rozwiązuje? Czy wiesz jak zespół mierzy jego sukces?
Spróbuj wypełnić szablon Lean Canvas, Value Proposition Canvas, aby lepiej zrozumieć produkt, zidentyfikować luki i pytania wymagające odpowiedzi. Wykonaj to ćwiczenie z pomocą zespołu.
Zrozum jak produkt radzi sobie na rynku
Wykorzystując dane o produkcie, które masz lub możesz zdobyć, sprawdź jak produkt rzeczywiście radzi sobie na rynku:
Czy mamy dobrą pozycję? Powyżej czy poniżej oczekiwań?
Czy osiągamy cele, które sobie założyliśmy? Jeśli nie, to dlaczego?
Jakie metryki są ważne dla zespołu? A jakie dla kierownictwa?
Jeśli jakieś funkcje nie radzą sobie, czy mamy plan naprawy?
Bądź blisko zespołu
Zrozum strukturę i dynamikę zespołu. Dlaczego są tak zorganizowani? Co utrudnia komunikację i pracę nad produktem?
Zorganizuj sesje 1:1 z członkami zespołu. Poznaj ich sposób działania, komunikacji. Poznaj bliżej produkt z ich perspektywy.
Buduj zaufanie. Buduj więzi z zespołem, bądź pomocny w rozwiązaniu problemów produktowych i “pracowych”. Nie oczekuj nic w zamian.
Buduj sieć kontaktów. Kontakt z innymi departamentami pozwoli Ci lepiej poznać organizację i zbudować szanse na potencjalne integracje z produktem w przyszłości z innymi komórkami firmy.
Upewnij się, że masz cykliczne spotkania ze swoim przełożonym. To istotne dla Waszego wspólnego sukcesu i miejsce do otwartej rozmowy.
Zrozum kulturę organizacji
To jeden z najważniejszych aspektów organizacji i zespołu. Pomoże Ci trwać w organizacji oraz zadbać o rozwój swój i innych. Dowiedz się:
Jak zespół buduje produkt?
Jakie wartości są istotne dla zespołu?
Jakie są preferencje komunikacji?
Jak podejmowane i dokumentowane są decyzje?
Czego zespół nie toleruje?
Stwórz swój plan na pierwsze 90 dni
Wspólnie z przełożonym określcie cel, jak będzie wyglądał sukces i plan jego osiągnięcia w określonym czasie, np. 90 dni. A następnie, zrób wszystko, aby go zrealizować.
Dużo więcej szczegółów z szablonami do wykorzystania znajdziesz w tym artykule.
Skorzystaj także z szablonu pierwszych 30-60-90 dni w pracy jako PM z Bazy Wiedzy Product Art.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to 💜 PRODUCT ART 💜 to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.