Zły, dobry i najlepszy PM, 8 strategii dla spotkań Zarządu, Dobre praktyki UX checkoutu
Wydanie #36
Cześć 💙
Wszechstronność to cecha, którą jesteśmy w stanie wykształcić szlifując swoje umiejętności, wiedzę, nabywając nowe doświadczenia i poznając nowe horyzonty. Możemy spotkać się tutaj z tzw. T-shape specjalistą. To osoba, która ma szeroki zakres umiejętności i jednocześnie jest świetnym praktykiem w konkretnej dziedzinie.
Jeszcze lepiej, gdy znajdziemy 2-3 takie dziedziny, które stworzą unikalne połączenie. Prawdopodobnie masz taki zestaw umiejętności, który jeszcze nie został odkryty.
Zaopatrz się w notatnik 📰 i swój ulubiony trunek 🍺🍸.
Życzymy dobrej lektury,
Grzegorz i Kamil
W dzisiejszym wydaniu między innymi:
✅ Produktowa prasówka
✅ Wiedza Techniczna: DevOps - co powinien wiedzieć PM?
✅ Warsztat PMa: Sztuka pisania dobrych e-maili
✅ Rozwój: Zły, dobry i najlepszy Product Manager
✅ Organizacja: Efektywne spotkania zarządów - 8 strategii
✅ Analiza: Pułapki i dobre praktyki wokół UX Checkoutu
1️⃣ Produktowa prasówka
Wyselekcjonowane publikacje wokół produktu z ostatniego tygodnia:
Pełny kurs AI od Google dostępny za darmo, który daje narzędzia, aby zrozumieć i skutecznie uczestniczyć w projektach biznesowych korzystających z AI i ML. Dedykowany zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych technicznie “produktowców” i członków zespołów.
Przewodnik w pięciu krokach o tworzeniu notatek podczas badań z użytkownikami i co w nich powinniśmy zawrzeć.
Zespoły produktowe są atakowane pomysłami na nowe funkcje z różnych stron. Dowiedz się jak w czterech krokach stworzyć prosty system, który pomoże nam efektywnie tym zarządzić.
Kilka prostych i łatwych w zastosowaniu strategii cenowych, które pomogą nam ustalić właściwą kwotę, którą klienci będą skłonni zapłacić za nasz nowy produkt.
2️⃣ DevOps wytłumaczone dla Product Managerów
Termin DevOps, powstały z połączenia słów „development” (programowanie) i „operations” (operacje), określa metodykę łączącą ludzi, procesy i technologie, aby umożliwić ciągłe dostarczanie wartości klientom.
Koncentruje się na automatyzacji procesu wytwarzania i nadzorowania oprogramowania, co może oznaczać wiele rzeczy: zarządzanie repozytorium kodu, przygotowywanie infrastruktury, tworzenie pipeline’ów CI/CD, monitoring aplikacji i infrastruktury oraz wiele więcej.
Cele DevOps to:
Automatyzacja testowania kodu
Automatyzacja przepływów pracy
Automatyzacja infrastruktury
Automatyzacja “wszystkiego”
Zespoły, które wdrażają kulturę, praktyki i narzędzia DevOps, stają się wysoce wydajne, tworząc szybciej lepsze produkty ku większemu zadowoleniu klientów. Ta lepsza współpraca i produktywność jest także kluczowa, aby osiągać cele biznesowe, takie jak:
szybsze wejście na rynek,
dostosowanie się do rynku i konkurencji,
utrzymanie stabilności i niezawodności systemu,
Poprawa średniego czasu dostarczania nowych funkcjonalności.
Deweloperzy nie powinni tracić czasu na walkę z irytującymi problemami z infrastrukturą czy wdrażaniem kodu.
Chociaż zastosowanie metodyki DevOps automatyzuje i optymalizuje procesy za pomocą technologii, to wszystko ma swoje źródło w kulturze wewnątrz organizacji i ludziach, którzy w tym uczestniczą. Wyzwanie kultywowania kultury DevOps wymaga głębokich zmian w sposobie, w jaki ludzie pracują i współpracują. Jednak firmy, które zdecydują się na stosowanie kultury DevOps, mogą stworzyć środowisko do programowania dla zespołów o wysokiej wydajności.
W firmach, które posiadają silną kulturę DevOps można zauważyć takie “zjawiska” jak:
#1 Proces testowania automatycznego
Testowanie automatyczne to proces automatycznego uruchamiania testów w celu upewnienia się, że nowy kod, który został dodany do bazy kodu, niczego nie zepsuł. Programowanie oparte na testach jest powszechnie określane jako TDD (Test-Driven Development). Jest to technika tworzenia oprogramowania, w której główną ideą jest w pierwszej kolejności pisanie testów do nieistniejącej funkcjonalności, a dopiero potem napisanie kodu implementującego tę funkcjonalność.
#2 Proces ciągłej integracji i ciągłego dostarczania
Ciągła Integracja (CI) to praktyka programistyczna, która rozwiązuje problem budowania, testowania oraz integracji kodu. Jej zasadniczym elementem jest pojedyncze, współdzielone repozytorium kodu źródłowego, do którego dostęp powinien posiadać każdy programista rozwijający produkt.
Ciągłe Dostarczanie (CD) to proces wdrażania aplikacji w środowiskach produkcyjnych w sposób spójny i niezawodny. Faza dostarczania obejmuje również wdrażanie i konfigurowanie w pełni nadzorowanej infrastruktury podstawowej, która składa się na te środowiska. Automatyzacja tych procesów sprawia, że stają się skalowalne, powtarzalne i kontrolowane.
Kultura DevOps i świat Product Managementu
Dlaczego właściwie Product Manager powinien to wszystko wiedzieć i się tym interesować? Jest kilka powodów, dla których powinieneś dbać o efektywną kulturę DevOps w swoim zespole jako Product Manager:
Redukcja ilości błędów — jeśli testowanie oprogramowania jest przeprowadzane prawidłowo za pomocą zestawu najnowszych testów, a środowisko jest odpowiednio monitorowane - ilość nieoczekiwanych błędów jest dużo mniejsza.
Wyższa wydajność — programiści zajmują się wytwarzaniem oprogramowania rozwiązującego określone problemy biznesowe, a nie sprawami związanymi z infrastrukturą.
Feedback – regularne wypuszczanie funkcjonalności sprawia, że często otrzymujesz feedback od swoich użytkowników/klientów. Wysokiej jakości proces i kultura DevOps skracają czas potrzebny na uzyskanie informacji zwrotnych od użytkowników.
Więcej dowiesz się tutaj oraz tutaj.
3️⃣Sztuka pisania dobrych e-maili
4️⃣ Efektywne spotkania zarządów - 8 strategii z przykładami
W każdej organizacji, wcześniej czy później, następuje taki moment, gdy osoby obecne w Zarządzie lub będące częścią grona Dyrektorów muszą wspólnie ustalić istotne kwestie dotyczące istnienia i przyszłości firmy. Z podejmowaniem decyzji i przebiegiem owych spotkań jednak bywa różnie.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to 💜 PRODUCT ART 💜 to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.